logo

Grupa LOTOS uzyskała poparcie premiera Sauliusa Skvernelisa dla zwiększenia swojej aktywności biznesowej na Litwie. Podczas wizyty polskiej delegacji w Wilnie jednym z istotnych tematów, poruszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, była współpraca bilateralna w dziedzinie energetyki, w tym także w obszarze możliwości poszukiwań i wydobycia ropy naftowej ze złóż leżących na litewskich wodach terytorialnych. 

Działalność wydobywcza

Grupa LOTOS uzyskała poparcie premiera Sauliusa Skvernelisa dla zwiększenia swojej aktywności biznesowej na Litwie. Podczas wizyty polskiej delegacji w Wilnie jednym z istotnych tematów, poruszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, była współpraca bilateralna w sektorze energii, w tym także w obszarze możliwości poszukiwań i wydobycia ropy naftowej ze złóż leżących na litewskich wodach terytorialnych. 

Informacja ta jest szczególnie istotna patrząc przez pryzmat interesów Grupy LOTOS, która jest obecna na Litwie w segmencie poszukiwawczo – wydobywczym od 2000 r., poprzez AB LOTOS Geonafta, obecnie spółkę córkę LOTOS Upstream. Koncern od początku intensywnie inwestował w rozwój potencjału lądowego złóż. Obecnie Grupa AB LOTOS Geonafta prowadzi wydobycie ropy ze złóż lądowych, których potencjał, wraz z upływem lat, został mocno ograniczony.

– Z wielkim zadowoleniem przyjmujemy informację o powodzeniu rozmów Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego na Litwie. Jesteśmy przekonani, iż dzięki naszemu doświadczeniu w obszarze poszukiwania i wydobycia węglowodorów, zwiększymy portfel swoich aktywów oraz wzmocnimy naszą obecność na rynku litewskim, co w konsekwencji pogłębi współpracę pomiędzy naszymi państwami – mówi Marcin Jastrzębski, prezes zarządu Grupy LOTOS S.A.

Wydobycie Grupy LOTOS na Litwie

LOTOS dostrzega potencjał zasobowy Litwy w obszarze morskim i planuje zintensyfikowanie swojej działalności w sektorze upstream. Co istotne, w opinii litewskich komentatorów, prowadzenie badań na Morzu Bałtyckim jest konieczne, a samo państwo nie byłoby w stanie tego zrobić. Grupa LOTOS jest przekonana, iż zagospodarowanie prospektów morskich znacznie poprawi bezpieczeństwo energetyczne Litwy.

***

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć blisko 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Dzierży też pozycję drugiego spedytora kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij