logo

Na 8 września br. zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy LOTOS S.A., które zdecyduje o wyrażeniu zgody na podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji. Walory zostaną zaoferowane dotychczasowym akcjonariuszom spółki. LOTOS planuje pozyskać z emisji akcji ok. 1 mld zł. Wpływy z emisji zostaną przeznaczone na wsparcie realizacji strategii, polegającej na przeprowadzaniu dalszych inwestycji służących zwiększeniu kompleksowości rafinerii oraz wzrostowi własnego wydobycia węglowodorów.   Wielkość wpływów z emisji będzie uzależniona m.in. od sytuacji makroekonomicznej, sytuacji na rynkach kapitałowych, popytu na akcje oraz ostatecznie ustalonych warunków emisji.

Ogólne

Na 8 września br. zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy LOTOS S.A., które zdecyduje o wyrażeniu zgody na podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji. Walory zostaną zaoferowane dotychczasowym akcjonariuszom spółki. LOTOS planuje pozyskać z emisji akcji ok. 1 mld zł. Wpływy z emisji zostaną przeznaczone na wsparcie realizacji strategii, polegającej na przeprowadzaniu dalszych inwestycji służących zwiększeniu kompleksowości rafinerii oraz wzrostowi własnego wydobycia węglowodorów.   Wielkość wpływów z emisji będzie uzależniona m.in. od sytuacji makroekonomicznej, sytuacji na rynkach kapitałowych, popytu na akcje oraz ostatecznie ustalonych warunków emisji.

W ramach planowanego podwyższenia kapitału zakładowego proponowana jest emisja do 55 mln nowych akcji zwykłych, skierowana do akcjonariuszy Grupy LOTOS S.A., którym przysługiwać będzie prawo poboru. Proponowany dzień prawa poboru to 18 listopada 2014 r.

LOTOS jest dziś nie tylko filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również motorem rozwoju krajowej gospodarki – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. – Poprzez inwestycje zlokalizowane w Polsce chcemy rozwijać rodzimy przemysł, tworzyć nowe miejsca pracy oraz zwiększać konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej. Po udanej realizacji Programu 10+ kluczem do sukcesu pozostają inwestycje w najnowocześniejsze technologie do produkcji paliw płynnych oraz rozwój segmentu poszukiwań i wydobycia węglowodorów.

Akcjonariuszom Grupy LOTOS S.A. posiadającym akcje spółki na koniec dnia prawa poboru (tj. 18 listopada 2014 r.) będzie przysługiwało prawo poboru akcji nowej emisji. Przy czym za każdą jedną akcję posiadaną na koniec dnia prawa poboru akcjonariuszowi będzie przysługiwało jedno prawo poboru.

Liczba akcji nowej emisji, do objęcia których będzie uprawniać jedno prawo poboru, zostanie ustalona i podana do publicznej wiadomości przez zarząd spółki przed rozpoczęciem okresu zapisów na akcje nowej emisji. Termin, w którym będzie możliwe wykonanie prawa poboru, zostanie określony w prospekcie emisyjnym akcji nowej emisji, który zostanie sporządzony, a po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego, opublikowany na potrzeby oferty publicznej akcji nowej emisji.   

Yme spisane w całości

W związku z przedłużającym się wyborem koncepcji zagospodarowania złoża Yme (pierwotnie przewidzianym na koniec I kw. 2014 r.) oraz brakiem decyzji co do scenariusza jego zagospodarowania, LOTOS postanowił dokonać kolejnej aktualizacji wartości księgowej tej inwestycji. Na 30 czerwca 2014 r. dokonano odpisów obejmujących całość nakładów inwestycyjnych na ten projekt, co obciąży wynik netto pierwszego półrocza 2014 kwotą ok. 191 mln złotych. Ostateczna wysokość odpisu podlega weryfikacji i do czasu publikacji skonsolidowanego sprawozdania finansowego za I półrocze 2014 roku (planowanego w dniu 19 sierpnia 2014 r.) może ulec zmianie.

Dokonanie odpisu nie wpływa na możliwość rozliczania aktywa podatkowego, powstałego w wyniku realizacji projektu Yme, przy produkcji realizowanej przez inne aktywa wydobywcze na norweskim szelfie kontynentalnym, a co za tym idzie odzyskania zainwestowanych w Yme środków.

LOTOS jest firmą transparentną, która przestrzega zasad ładu korporacyjnego. Dlatego zarząd spółki, w związku z opóźniającymi się decyzjami ze strony operatora i udziałowców złoża Yme, co do przyszłości projektu, zdecydował się na dokonanie całkowitego odpisu poniesionych nakładów. W kontekście planowanej emisji nowych akcji to odpowiedzialne i wiarygodne podejście w stosunku do naszych obecnych i przyszłych akcjonariuszy – podkreśla Mariusz Machajewski, wiceprezes i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Grupy LOTOS S.A. – Pragnę podkreślić, że całość środków pozyskanych z planowanej emisji nowych akcji LOTOS zamierza przeznaczyć na realizację przyszłych inwestycji, zgodnych z założeniami programu „Efektywność i Rozwój 2013-15”.

Czas na inwestycje

Plany inwestycyjne LOTOSU na najbliższe lata zakładają wzrost wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim. Do końca 2015 r. LOTOS planuje uruchomić produkcję ze złoża B8 w ilości 250 tys. t ropy rocznie. Zasoby złoża oszacowano na ok. 3,5 mln t. Do końca 2017 r. zaplanowano też rozpoczęcie wydobycia gazu ziemnego ze złóż B4 i B6. Zasoby obu złóż wynoszą ok. 4 mld m3 gazu ziemnego a łączny poziom produkcji ma wynieść 250 mln m3 w skali roku.

W zakresie optymalizacji produkcji i zwiększenia efektywności gdańskiej rafinerii LOTOS planuje budowę m.in. instalacji koksowania (DCU) oraz tzw. węzeł odzysku wodoru (WOW). Oddanie do użytku instalacji DCU zapewni dodatkowe 900 tys. t paliw motorowych rocznie oraz pozwoli zwiększyć marżę rafineryjną zakładu o ok. 2 USD/bbl. Instalacja ma zostać uruchomiona w latach 2017/18. Z kolei za sprawą instalacji WOW LOTOS zyska w skali roku m.in. dodatkowe 100 tys. t gazu LPG i 25 tys. t benzyny, które trafią na rynek. Instalacja ma być przekazana do użytku jesienią 2016 r.

Na rynku detalicznym LOTOS zakłada dalszy dynamiczny rozwój sieci stacji paliw oraz wzrost efektywności sprzedaży. Zgodnie ze strategią do 2015 r. koncern planuje zdobyć 10-procentowy udziału w rynku detalicznym paliw (9,2% po I kw. br.).

LOTOS to pionowo zintegrowany koncern naftowy. Jego działalność ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. LOTOS prowadzi działalność w zakresie poszukiwań i wydobycia oraz przerobu ropy naftowej a także dystrybucji i sprzedaży szerokiego asortymentu produktów naftowych. Grupa działa z powodzeniem na rynku hurtowym i detalicznym. Od 2005 r. akcje Grupy LOTOS S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 
Poprzez spółki zależne – LOTOS Petrobaltic S.A., LOTOS Exploration and Production Norge AS oraz AB LOTOS Geonafta, koncern obecny jest na Morzu Bałtyckim, Północnym oraz Norweskim, a także na Litwie, gdzie prowadzi poszukiwania i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż morskich i lądowych. LOTOS jest drugim największym producentem węglowodorów w Polsce i jedyną krajową firmą, która wydobywa ropę naftową i gaz ziemny na Bałtyku. LOTOS jest również największym producentem ropy naftowej na Litwie. Zgodnie z przyjętą strategią w 2015 r. LOTOS zamierza osiągnąć wydobycie na poziomie 1,2 mln ton ropy naftowej rocznie.

Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl

Zastrzeżenie prawne:

Niniejszy materiał nie może być rozpowszechniany, publikowany ani rozsyłany, bezpośrednio lub pośrednio, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii, Kanadzie i Japonii.

Niniejszy materiał został przygotowany przez Grupę LOTOS S.A. („Spółka”), ma wyłącznie charakter informacyjny i w żadnym przypadku nie stanowi oferty ani zaproszenia do składania ofert, jak również nie może stanowić podstawy podjęcia decyzji w przedmiocie inwestowania w papiery wartościowe Spółki. Niniejszy materiał nie stanowi materiału promocyjnego ani reklamowego w rozumieniu art. 53 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Decyzja o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki nie została jeszcze podjęta. Nadzwyczajne walne zgromadzenie Spółki, którego porządek obrad obejmuje uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki zostało zwołane na dzień 8 września 2014 r. („Walne Zgromadzenie”). Ogłoszenie o zwołaniu Walnego Zgromadzenia zostało opublikowane w dniu 12 sierpnia 2014 r. raportem bieżącym nr 13/2014. W tym samym dniu na stronie internetowej Spółki (www.lotos.pl) opublikowany został projekt uchwały Walnego Zgromadzenia w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego. W przypadku podjęcia przez Walne Zgromadzenie uchwały w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji Spółki („Akcje”) z zachowaniem prawa poboru, Spółka zamierza wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego („KNF”) z wnioskiem o zatwierdzenie prospektu emisyjnego („Prospekt”), który będzie jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym informacje o Spółce i publicznej ofercie jej Akcji w Polsce („Oferta”). Spółka będzie uprawniona do przeprowadzenia Oferty dopiero po podjęciu uchwały Walnego Zgromadzenia, o której mowa powyżej oraz po zatwierdzeniu Prospektu przez KNF. Spółka udostępni Prospekt do publicznej wiadomości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Niniejszy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców.

Niniejszy materiał (oraz zawarte w nim informacje) nie zawiera ani nie stanowi oferty sprzedaży papierów wartościowych, ani też zaproszenia do złożenia oferty nabycia papierów wartościowych, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii, Kanadzie lub Japonii, ani w jakiejkolwiek innej jurysdykcji. Papiery wartościowe, o których mowa w niniejszym materiale nie zostały i nie zostaną zarejestrowane zgodnie z amerykańską Ustawą o papierach wartościowych z 1933 roku, z późniejszymi zmianami („Ustawa o papierach wartościowych”) i nie mogą być oferowane ani sprzedawane w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jeśli nie zostaną zarejestrowane zgodnie z Ustawą o papierach wartościowych lub nie będzie przysługiwać w stosunku do nich zwolnienie z wymogów dotyczących rejestracji przewidziane w Ustawie o papierach wartościowych. Nie będzie prowadzona żadna oferta publiczna papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych.

W dopuszczalnym przez właściwe przepisy prawa zakresie Spółka nie składa żadnych oświadczeń, zapewnień ani zobowiązań, wyraźnych ani dorozumianych dotyczących rzetelności, prawdziwości, kompletności lub prawidłowości informacji bądź opinii zawartych w materiale, na których rzetelności, prawdziwości, kompletności i prawidłowości nie należy polegać. Informacje, opinie oraz stwierdzenia dotyczące przyszłości zawarte w niniejszym materiale mogą podlegać zmianom bez zapowiedzi.

Zawarte w materiale stwierdzenia dotyczące przyszłości są obarczone szeregiem znanych oraz nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą spowodować, że faktyczne wyniki, poziom działalności bądź osiągnięcia Spółki lub jej branży mogą istotnie odbiegać od przyszłych wyników, poziomu działalności bądź osiągnięć wyrażanych lub sugerowanych w stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Spółka nie zobowiązuje się do publicznego uaktualniania lub weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, ani na skutek uzyskania nowych informacji, ani zajścia przyszłych zdarzeń, ani wystąpienia innych okoliczności.

Zawarte w materiale informacje stanowiące cele w zakresie rafinacji i wydobycia oraz inne informacje na temat perspektyw działalności należy odczytywać jako wewnętrzne cele Spółki i nie należy ich interpretować jako projekcji lub prognoz finansowych. Wartości te mogą, lecz nie muszą okazać się trafnie określone.

Spółka ani żaden z jej podmiotów zależnych lub innych podmiotów powiązanych nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z wykorzystania materiału lub jego części bądź zawartych w nim treści lub z innego tytułu w związku z niniejszym materiałem.